Jak ubiegać się o odszkodowania lotnicze za opóźniony lub odwołany lot?

Podróżując samolotem rzadko zdajemy sobie sprawę z przysługującego nam odszkodowania lotniczego, które należy się w przypadku odwołania lub opóźnienia lotu. Zwłaszcza w okresie letnim, gdzie jest większa ilość turystów na lotniskach, zdarzają się częste opóźnienia, nawet o kilka godzin.

Kwota odszkodowania lotniczego jest z góry ustalona i wynosi:

  • 250 euro (rejsy do 1500 km)
  • 400 euro (rejsy powyżej 1500 km w ramach Unii Europejskiej i 1500-3500 km poza Unią Europejską)
  • 600 euro (rejsy powyżej 3500 km poza Unią Europejską)

Jak można uzyskać odszkodowanie lotnicze?

Wystarczy zawnioskować o nie u przewoźnika, powołując się na 7 art. Unijnego rozporządzenia nr 261/2004/WE. Czas jaki przewoźnik może rozpatrywać wniosek to 30 dni. Jeżeli decyzja będzie negatywna możemy odwołać się do instytucji zajmującej się sprawami lotnictwa cywilnego. Odpowiedni urząd wybieramy mając na uwadze kraj, z którego miał być zrealizowany dany lot. W Polsce będzie to Urząd Lotnictwa Cywilnego w naszym kraju, natomiast w przypadku innych krajów szukamy odpowiedniej instytucji występującej na terenie danego państwa. Urząd wydaje decyzję. Jeśli jest ona pozytywna, odszkodowania lotnicze wypłaca ubezpieczyciel przewoźnika.

Wyegzekwuj swoje prawa – Konin i okolice.

Jeśli przewoźnik odmawia wypłaty odszkodowania lotniczego, sprawa powinna zostać wniesiona na drogę sądową.W razie problemów z uzyskaniem odszkodowania lotniczego zachęcamy do kontaktu z naszą kancelarią w Tychach. Chętnie pomożemy uzyskać to, co Państwu się należy za niedogodności oczekiwania na lot.